AR TRIUŠIAMS REIKIA KALCIO?

person Autorius: Goda Varvuolytė list Kategorija: Apie graužikus Data: comment Komentarai: 0 favorite Paspaudimai: 435
AR TRIUŠIAMS REIKIA KALCIO?

Diskusijos apie kalcio vaidmenį triušių mityboje yra svarbios, nes kalcio kiekis gali turėti reikšmingos įtakos šlapimo pūslės „smėlio“ susidarymui. Tačiau nereikėtų apsiriboti tik šia mintimi. Kalcis yra esminis triušių mitybos komponentas, svarbiausia atsižvelgti į kalcio ir kitų maistinių medžiagų balansą. Triušiams reikalingas tam tikras kalcio kiekis racione dėl svarbių fiziologinių procesų – sveikų kaulų, dantų augimo, taip pat sveikatai suaugus.

Ar mano triušis turi gauti daugiau ar mažiau kalcio? Ar duodu ne per daug? Ne per mažai? Kaip išsiaiškinti?

Diskusijos apie kalcio vaidmenį triušių mityboje yra svarbios, nes kalcio kiekis gali turėti reikšmingos įtakos šlapimo pūslės „smėlio“ susidarymui. Tačiau nereikėtų apsiriboti tik šia mintimi. Kalcis yra esminis triušių mitybos komponentas, svarbiausia atsižvelgti į kalcio ir kitų maistinių medžiagų balansą. Triušiams reikalingas tam tikras kalcio kiekis racione dėl svarbių fiziologinių procesų – sveikų kaulų, dantų augimo, taip pat sveikatai suaugus.

Kodėl kalcis svarbus triušiams?

Kalcio vaidmuo svarbus dėl daugelio organizme vykstančių procesų – sveikų ir stiprių kaulų ir dantų. Didžioji dalis kalcio organizme kaupiama dantyse ir kauluose, kur jis yra pagrindinis struktūrinio vientisumo komponentas. Taip pat svarbu nepamiršti, kad triušio dantys auga nuolat. Dažnai pabrėžiama, kad kalcis svarbus augantiems triušiams, tačiau jis ne mažiau svarbus ir vyresnio amžiaus gyvūnams dėl medžiagų apykaitos sutrikimų prevencijos, pvz., osteoporozės.

Rečiau aptariami kalcio privalumai triušiams:

•    Raumenų susitraukimas. Kalcis reikalingas raumenims susitraukti ir atsipalaiduoti.
•    Nervinė sistema. Kalcis reikalingas nervinės sistemos signalų siuntimui į smegenis.
•    Kraujo krešėjimas. Kalcis reikalingas tinkamam kraujo krešėjimui.
•    Fermentai ir hormonai. Kalcis reikalingas fermentų ir hormonų išsiskyrimui.
  
Kalcis reikalingas daugybei triušių organizme vykstančių procesų.

Kalcio trūkumo simptomai triušiams

•    Silpni kaulai ir dantys
•    Raumenų spazmai, mėšlungis ar tirpimas

Deja, dažniausiai kol kliniškai pavyksta nustatyti hipokalcemijos (kalcio kiekio sumažėjimas kraujyje) simptomus, triušis gali turėti negrįžtamų padarinių. Triušiai (taip pat ir jūrų kiaulytės) kalcį įsisavina kitaip nei dauguma kitų rūšių. Daugumai gyvūnų organizmas sureguliuoja, kiek kalcio pasisavinti, atsižvelgiant į tai, kiek jo tuo metu reikia, o triušiai pasisavina beveik visą suvartotą kalcį ir išskiria tai, kas nereikalinga, per šlapimo takų sistemą. Dėl šios priežasties triušiams kalcio trūkumas gali pasireikšti rečiau, tačiau visiškai pašalinti kalcio iš mitybos raciono nėra saugu. Svarbu, kad kalcio kiekis būtų tinkamai subalansuotas su kitomis maistinėmis medžiagomis.

Tinkamas kalcio ir fosforo santykis triušių mityboje

Svarbu atsižvelgti į kalcio ir fosforo santykį triušio mitybos racione. Kalcio ir fosforo kiekį kraujyje reguliuoja tas pats hormonas (prieskydinės liaukos hormonas), kurį išskiria prieskydinė liauka, kai kalcio kiekis kraujyje yra per mažas. Prieskydinės liaukos hormonas skatina kalcio ir fosforo išsiskyrimą iš atsargų (kaulų), taip pat sumažina kalcio išsiskyrimą ir padidina fosforo išsiskyrimą inkstų sistemoje. Dėl to tinkamas kalcio ir fosforo santykis yra svarbus mityboje ne tik palaikyti tinkamą kraujo kiekį, bet ir apsaugoti kaulų vientisumą. 1,5–2 dalių kalcio ir 1 dalies fosforo santykis yra plačiai priimtas kaip mitybos tikslas ir gali būti šiek tiek didesnis jauniems, augantiems triušiams. Atsižvelgiant į visas galimas sveikatos problemas, susijusias su dideliu kalcio kiekiu, kyla pagunda visiškai pašalinti su maistu gaunamą kalcį iš triušio raciono. Tačiau, kaip jau aptarėme, kalcis yra būtina maistinė medžiaga palaikyti šimtus gyvybinių procesų organizme, o triušiams, kaip ir visoms rūšims, racione visada reikės tam tikro kalcio kiekio, kad būtų sveikas. Taip pat svarbu atsiminti, kad visi gyvūnai yra individai, todėl taip pat reikia atsižvelgti į jų specifinius poreikius. Kai kurios ligos ar genetinis polinkis gali pakeisti jų nuolatinius poreikius, todėl visada svarbu pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju, kuriant jo mitybos grafiką. Norint užtikrinti tinkamą mitybą, labai svarbu stebėti, kiek kalcio yra jūsų gyvūno racione. Dažniausiai ant maisto pakuočių yra nurodomas kalcio kiekis arba jo diapazonas. Šeriant daug kalcio turinčius žalumynus ir daržoves svarbu nepersistengti, kad kalcio koncentracija maiste būtų subalansuota.

Komentarai

Komentarų kol kas nėra

Palikite savo komentarą

Sekmadienis Pirmadienis Antradienis Trečiadienis Ketvirtadienis Penktadienis Šeštadienis Sausis Vasaris Kovas Balandis Gegužė Birželis Liepa Rugpjūtis Rugsėjis Spalis Lapkritis Gruodis